Адреса: просп. Ю. Гагаріна, 27,
м. Київ, Україна, 02094
Телефон: 380(44)292-0134
Факс: 380(44)296-7115
E-mail: office@ukrbook.net
URL: http://www.ukrbook.net

Видання сторічної давнини

У Національному музеї літератури відбулося урочисте відкриття виставки "Друковані видання періоду визвольних змагань українського народу (1917—1921 рр.)", підготовленої до 100-річчя заснування Книжкової палати України імені Івана Федорова.

Відкрив виставку перший заступник директора Книжкової палати Анатолій Мураховський, презентацію провела заступник директора з наукових питань Книжкової палати Галина Гуцол. На заході були присутні поважні гості, журналісти національних, галузевих та київських ЗМІ, співробітники Книжкової палати.

Гостей і організаторів тепло привітав і поздоровив перший заступник Голови Державного комітету телебачення та радіомовлення України Богдан Червак, який зазначив, що ця виставка є подією загальнонаціонального масштабу в духовному житті країни. "Дехто, — підкреслив Богдан Червак, — вважає, що історія починається з нього, а виставка засвідчує, що ще 100 років тому українці змагалися за свою історичну державу, робили це відчайдушно і героїчно. Їхня вина чи ні, що ця держава не встояла. Але нинішня Україна тяжіє саме до цієї доби. І зараз, святкуючи чергову дату Незалежності України, ми кажемо, що це не проголошення незалежності, а її відтворення, бо на початку століття українці свою державу вже мали. Дуже часто виникають спекуляції, що, мовляв, історія національних змагань розколює Україну. Насправді, не історія розколює Україну, а міфи та стереотипи, створені за радянських часів. Завдання цієї виставки – поновити історичну справедливість. Коли ми будемо знати своїх героїв, коли зможемо оцінити артефакти й документи минулої доби, ми зможемо відновити історичну справедливість до етапів національних змагань, до визначних постатей, без яких історія України неможлива".

У своїй промові голова Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка, громадський діяч, поет, журналіст Павло Мовчан зауважив, що дії влади часів національних змагань заслуговують на всебічне висвітлення, бо, відстоюючи себе, вона спромоглася на низку важливих ініціатив, які ми нині називаємо національною платформою. "Ми повертаємо собі національну пам'ять, — зазначив Павло Мовчан. — Треба такі заходи, як ця виставка, робити постійно".

Теплі й щирі слова на адресу Книжкової палати промовила генеральний директор Національного музею літератури України Галина Сорока. Зокрема, вона зазначила, що розуміння історичних подій — це убезпечення, застереження від помилок у майбутньому". Директорка музею також наголосила, що виставка — це щасливий подарунок для відвідувачів, бо на ній експонуються лише оригінали. "Тут кожен документ великої ваги. І кожен документ вартий того, щоб навколо нього робити відкриття", — підсумувала Галина Олексіївна та висловила сподівання, що плідна співпраця з організації унікальних і цікавих експозицій з фондів Державного архіву друку буде продовжена, і Книжкова палата разом із Музеєм літератури організують ще не одну суспільно значущу виставку.

Екскурсію виставкою, що розташувалася в невеличкій залі, де важко було вмістити всіх охочих, провела старший науковий співробітник Книжкової палати, кандидат історичних наук, доцент Лариса Дояр. Лариса Василівна — чудовий лектор і закоханий у свою справу знавець. Присутні отримали справжню насолоду від змістовної яскравої промови про один із найскладніших періодів історії України — час національно-демократичної революції та боротьби за збереження української державності.

Експозиція виставки складається зі 120 експонатів, які репрезентують раритетні видання столітньої давнини. Поміж них праці видатних громадських і культурних діячів України — Михайла Грушевського, Сергія Єфремова, Володимира Винниченка, Симона Петлюри, Івана Огієнка, Микити Шаповала, Євгена Чикаленка, Сергія Остапенка та інших.

Неабияке зацікавлення відвідувачів викликав один з експонатів, відсканований зі збірки законів і роздрукований у придатному до читання вигляді, — Закон "Про державну мову в Українській народній республіці", ухвалений 1 січня 1919 року Радою народних міністрів на чолі з В. Винниченком. Цей закон містить лише два пункти…

Матеріали виставки покликані проілюструвати надзвичайно складну історичну добу нашого минулого, репрезентувати різні соціальні та політичні сили крізь призму друкованого слова. Відвідувачі виставки мають змогу ознайомитися з вітчизняними друкованими виданнями різноманітного спрямування: суспільно-політичною літературою, урядовими рішеннями та наказами, науковими працями, підручниками, посібниками, словниками, художньою літературою тощо.