Адреса: просп. Л. Каденюка, 27,
м. Київ, Україна, 02
094 Телефони: +380(44)292-0134
+380(44)296-7115
E-mail: office@ukrbook.net
Facebook

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Запитання—відповідь


До уваги користувачів УДК

У разі виникнення запитань або пропозицій щодо УДК ви можете надсилати їх у відділ класифікаційних систем Книжкової палати України на електронну адресу: udc@ukrbook.net.
Ваші пропозиції / запитання розглядатимуться фахівцями відділу, а відповіді будуть опубліковані на веб-сайті Книжкової палати України (сторінка "Універсальна десяткова класифікація (УДК)", підрубрика "Запитання—відповідь").

10.04.2017

Запитання:

Звертаємось із проханням надати посилання на повну версію таблиць УДК з усіма змінами та доповненнями по теперішній час, оскільки нам було надано посилання на скорочений варіант таблиць, який не влаштовує.

Прошу роз'яснити, чи можна ними користуватися для повноцінної класифікації наукових статей?

Відповідь:

Офіційного опублікування повних таблиць УДК у мережі Інтернет немає і не може бути, оскільки ліцензійна угода з Консорціумом УДК (ознайомитися із вартістю ліцензій можна за посиланням: http://www.udcc.org/licences_prices.htm#mrf-use) передбачає випуск друкованих та електронних видань УДК українською мовою. Публікація УДК у мережі Інтернет є грубим порушенням ліцензійної угоди і авторського права власника класифікаційної системи УДК — Консорціуму УДК.

Зміни і доповнення до УДК надходять із Консорціуму УДК ліцензіатам усіх країн одночасно. Зокрема, останні зміни і доповнення, які надійшли в Книжкову палату України, — випуск за 2012/2013 рр. Книжкова палата України працює над їх адаптуванням до україномовного еталону таблиць УДК.

Для повноцінної класифікації наукових статей у 2017 р. Книжковою палатою України підготовлено друковане видання УДК з усіма змінами і доповненнями. Тираж видання надруковано видавництвом "Ліра-К" за власні кошти згідно з договором, укладеним між Книжковою палатою України і видавництвом. З питань придбання цього видання звертатися у видавництво "Ліра-К", тел. (44) 247-93-37; 228-81-12 , е-mail: zv_lira@ukr.net.

Скорочені таблиці  УДК он-лайн (http://www.udcsummary.info/php/index.php?lang=uk&pr=Y) використовуються також і для індексування видань, зокрема й наукових статей.

02.06.2017

Запитання:

Користуємося французькою програмою "Абсотек" для електронного каталогу.

Індекси УДК там введено французькою. Виявилося, що український варіант (скорочений) не збігається з французьким, уже заведеним в "Абсотеку".

ПРИКЛАД:

розділ 784 в скороченому українському УДК має такий вигляд:

784  Вокальна музика. Спів

В тому числі: Спів. Пісні

 

У французькому УДК — такий: 784  Ensembles instrumentaux

тобто Інструментальний ансамбль

Припускаю, що УДК дещо змінилась і наш французький варіант — із застарілим перекладом, однак не настільки ж, щоб плутати вокальну музику з інструментальною.

Поясніть, будь ласка, де правда і що робитимемо?

Відповідь:

Для порівняння останніх версій УДК різними мовами Ви можете використовувати скорочені таблиці УДК на сайті Консорціуму УДК за посиланням: http://www.udcsummary.info/php/index.php?tag=7&lang=bg&pr=Y

Продемонструємо на одному прикладі, а далі вже самі:

784 (укр)

Вокальна музика. Спів

В тому числі: Спів. Пісні

784 (болгар.)

Вокална музика. Пеене

Включва: Песни

784 (франц.)

Musique vocale

Inclut: Chansons, Chants

784 (рос.)

Вокальная музыка. Пение

Включая: Songs

Скорочені таблиці УДК он-лайн полімовний ресурс, що містить останню версію УДК різними мовами. Усі вони є перекладом з одного англомовного еталона. Україномовну версію розробляє Книжкова палата України. За допомогою французькомовного варіанта Ви можете з'ясувати, наскільки відповідають дійсності таблиці, вбудовані у Вашу автоматизовану бібліографічну систему.

06.09.2017

Запитання:

Чи можна створювати нові ділення у класифікаційній системі УДК на власний розсуд, причому не узгоджуючи з іншими бібліотеками галузі? Наприклад, нанотехнології у галузі медицини: Київський, скажімо, медичний університет приймає рішення створити нову рубрику в одному розділі, а Полтавський — у іншому і т. ін.?

Відповідь:

Ні, не можна самостійно вносити у таблиці нові ділення, модифікації та зміни, обмеження чи розширення, оскільки це зруйнує авторську структуру чи практику використання Універсальної десяткової класифікації у світі. Універсальна десяткова класифікація є інтелектуальною власністю Консорціуму УДК (УДКК) (UDC Consortium, UDCC), який проводить безперервні дослідження, вдосконалення, розробку програмного забезпечення для підтримання сучасності й точності Майстер Референс Файлу (MRF), а Книжкова палата України має ексклюзивну ліцензію (авторське право) на україномовне видання УДК, отже, всі пропозиції потрібно надавати нам для подальшого інформування Консорціуму УДК. У разі позитивного рішення УДКК, вони офіційно увійдуть у Зміни та доповнення та будуть введені у таблиці УДК.

Уведенням нових класів в УДК Ви не тільки порушуєте умови ліцензії, а й створюєте нову класифікаційну систему, яка не відповідає міжнародній.

06.09.2017

Запитання:

Підкажіть, будь ласка, як класифікуватиметься дитяча література згідно з таблицями УДК і чи збережеться поділ літератури на вікові групи, який застосовується сьогодні в дитячих бібліотеках і використовується при розстановці фонду?

Відповідь:

Пропонуємо скористатися інформацією науково-практичного семінару "Приклади систематизації класифікаційних індексів УДК до вікових особливостей читачів мережі бібліотек для дітей" від 15 червня 2017 року (http://ukrbook.net/UDC/UDC_seminar.html, всі презентації завантажуються!), сайтом Національної бібліотеки для дітей (http://chl.kiev.ua/Default.aspx?id=8081), а також віртуальною бібліографічною довідкою (Розділ УДК) (http://chl.kiev.ua/cgi-bin/sp/part/index.php?razdel=44). Ця інформація стане Вам у пригоді!

12.09.2017

Запитання:

Скажіть, будь ласка, як можна придбати видання УДК?

Відповідь:

Докладну інформацію про видання УДК, їх вартість, умови придбання уміщено за посиланнями: http://ukrbook.net/peredplata.html та http://ukrbook.net/UDC/UDC_vydannya.html.

З питань придбання видань звертатися: тел.: 292-65-73, e-mail: vydannya@ukrbook.net

 

На початок сторінки

На попередню сторінку

 

Останнє оновлення 29.11.2017 року