Адреса: просп. Ю. Гагаріна, 27,
м. Київ, Україна, 02094
Телефон: 380(44)292-0134
Факс: 380(44)296-7115
E-mail: office@ukrbook.net
URL: http://www.ukrbook.net

В Україні бракує видань шрифтом Брайля

В Книжковій палаті здійснено аналіз сучасного стану видання книг шрифтом Брайля в Україні та за кордоном.

Люди з вадами здоров'я живуть фактично в кожній країні — це представники усіх соціальних верств. Близько 2,2 млрд людей у всьому світі мають проблеми із зором. Згідно зі статистикою Всесвітньої організації здоров'я, 90 відсотків інвалідів по зору мешкає в країнах, що розвиваються. Їх число в Україні коливається від 80 до 100 тис. осіб, з них більше 10 тис. — діти. На цьому фоні для нашої держави особливо гострими постають проблеми соціального, економічного та культурного розвитку особистостей, позбавлених зору. Вирішення їх великою мірою залежить не лише від державної турботи про людей з певними вадами, а й від менталітету кожного з нас.

Через зір людина отримує 85% інформації. Люди, які позбавлені можливості бачити світ очима, потрапляють у інформаційний вакуум і тому, фактично, очима у сучасний світ для них є інформація, яку вони отримують з книг шрифтом Брайля.

Протягом років відбувалися спроби використання багатьох методів, які б дозволити людям з вадами зору читати та писати. Було винайдено багато шрифтів серед яких шрифи Гаюї, Муна, Лезюера, Гоу, Петцельда та інших. Однак, найбільш досконалим став шрифт, розроблений Л. Брайлем у 1829 році. Завдяки алфавіту Брайля, люди з вадами зору отримали доступ до широкого спектру матеріалів для читання, куди увійшли отримання ранньої освіти шрифтом Брайля, що є життєво важливим для грамотності та працевлаштування. Завдяки цій системі люди отримали можливість займатися хобі та культурним збагаченням за допомогою таких засобів, як гімни, ноти, настільні ігри та картки тощо.

Першу в Україні друкарню книг шрифтом Брайля відкрили в Одесі у 1889 році. У 20-х роках минулого століття, з набуттям української мови статусу офіційної, був створений український брайлівський алфавіт.

В Україні з набуттям Незалежності більшість рельєфно-точкових видань випускаються підприємством "Республіканський будинок звукозапису і друку" Українського товариства сліпих (УТОС), який забезпечує літературою 64 спеціалізовані бібліотеки системи УТОС у 56 містах України, а також малими міні-друкарнями у регіонах (Києві, Харкові, Львові Луцьку). Діє близько 60 підприємств з працевлаштування осіб із інвалідністю через складні порушення зору. У 2020 році було вироблено близько 1500 найменувань товарної продукції, яку реалізували на суму 450 млн. грн.

Найбільша поліграфічна база по виданню книг для незрячих знаходиться у Харкові.

У 2005 році Урядом України започатковані програми на підтримку книговидання шрифтом Брайля.

Бібліотека імені Миколи Островського у Києві є методичним центром для бібліотек для незрячих в Україні і обслуговує близько 3 000 читачів.

Крім того, через недостатню кількість сучасної літератури шрифтом Брайля, люди з порушеннями зору почали надавати перевагу аудіокнигам, електронним бібліотекам.

Докладніше, про стан книговидання шрифтом Брайля можна ознайомитися у статті старшого наукового співробітника відділу моніторингу ЗМІ Мильченко Л.Ф., яка опублікована у № 11 журналу Вісник Книжкової палати.