Адреса: просп. Ю. Гагаріна, 27,
м. Київ, Україна, 02094
Телефон: 380(44)292-0134
Факс: 380(44)296-7115
E-mail: office@ukrbook.net
URL: http://www.ukrbook.net

Мікробіологічна експертиза довела задовільний стан Державного архіву друку в Книжковій палаті України

Фонд Державного архіву друку Книжкової палати України — унікальне зібрання з понад 14,6 млн примірників друкованих видань, випущених вітчизняними видавництвами з 1917 року, який внесено до Державного реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбання.

Книжковою палатою України дотримано всіх вимог щодо захисту і організації зберігання документів: видання зберігаються на стелажах; сховище обладнано автоматичною охоронною системою; системами оповіщення про пожежу та газового пожежогасіння; дотримано усіх умов безпечного розведення електричної проводки, добору світильників, розеток, вимикачів тощо.

У зв'язку з забороною використання газу фреон у 2012 році проведено реконструкцію централізованої системи кондиціонування повітря. Однак кошти на оплату електроенергії для роботи цієї системи, а, відповідно, і дотримання нормативного температурно-вологісного режиму, не надаються.

За таких умов у сховищі відбуваються значні коливання температури повітря — від +300 С влітку до -20 С взимку. Це негативно впливає на стан збереженості документів — у паперовій основі підвищується кислотність, документи стають крихкими, ламкими, жовкнуть, існує загроза розвитку пліснявих грибів.

У ході оцифровування газетних фондів 1917—1925 років під час розплітання підшивки газети "Вісти" 1922 року в її корінці було виявлено застарілі сліди пліснявих грибів.

Ураження грибами могло виникнути ще під час перебування установи в м. Харкові, коли газетні фонди зберігалися у непристосованих для цього приміщеннях в умовах підвищеної вологості.

У зв'язку із виявленням ознак плісняви Книжковою палатою України вжито заходів:

-   уражену підшивку газет ізольовано в окремому приміщенні;

-  перевірено стан видань, на яких були виявлені плісняві гриби під час попередньої мікологічної експертизи у 2000 році, і які були піддані дезінфекції — розвитку грибів не виявлено;

-  активізовано роботи зі знепилення видань пристроєм з водним фільтром;

-  здійснено вибірковий моніторинг фонду на виявлення уражень пліснявими грибами — виявлено коробку аркушевих видань із застарілими слідами плісняви та дві газетні підшивки 1948 року;

-  проведено розконсервацію вікон у сховищі і встановлено москітні сітки для забезпечення провітрювання у теплу пору року;

-  проведено мікробіологічну експертизу повітря сховища газетного фонду і видань, на яких виявлено сліди грибів.

Забір проб та їхнє дослідження здійснювали фахівці лабораторії санітарної мікробіології та дезінфектології Державної установи "Інститут громадського здоров'я ім. О. М. Марзєєва" Національної академії медичних наук України.

У результаті проведеної експертизи виявлено:

1. На виданнях, з поверхонь яких взято проби, наявна незначна кількість грибів Penicillum sp. та Aspergillus sp., які широко розповсюджені у природі, зокрема у ґрунті й на рослинах, часто зустрічаються у побуті, у житлових приміщеннях.

2. Виявлені уражені грибами видання потребують додаткової обробки нетоксичними для людини антисептиками — 96% етиловим спиртом або препаратами гуанідінової групи.

3. На виданнях, що були піддані дезінфекції за результатами попередньої мікологічної експертизи, подальшого розвитку грибів не виявлено.

4. Повітря сховища є безпечним для здоров'я людини.

 Не зважаючи на задовільні результати мікробіологічної експертизи, Книжковою палатою України вживаються додаткові заходи для забезпечення належних умов зберігання безцінної колекції творів вітчизняного друку — документальної пам'яті України.